- چنچنه - http://chenchene.com -

کشک بادمجون

Posted By chenchene On بهمن ۷, ۱۳۸۴ @ ۱۰:۳۶ ق.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گیاهی,پیش غذا | 9 Comments

قبل از شروع امشب باید یک خبر مهم را پی گیری کنید قبل از اینکه باقی مطلب را بخوانید. گرچه با خودم پیمان بسته بودم اینجا را سیاسی نکنم ولی نمی شود هر انسانی که نفس می کشد سیاسی است در نتیجه اینجا نیز نمی تواند کاملا غیر سیاسی باشد.
فردا سندیکای اتوبوسرانی واحد تهران اعصاب می کند از ما وبلاگ نویسان خواسته اند حمایت کنیم این لوگوی کنار هم حمایت من است لطفا روی آن تقه بزنید و بیانیه را بخوانید.
توضیح: کشک بادمجان را من برای هر خارجی درست کرده‌ام عاشق آن شده‌اند. من معمولا کشک بادمجان را به عنوان پیش غذا سرو می‌کنم.
ملیت: ایرانی
kashk_bademjon1.jpg

مواد لازم:
● 5 تا 6 عدد بادمجون قلمی
● 1 عدد پیاز
● 50 گرم مغز گردو
● 200 گرم کشک [1] سائیده
● 1 قاشق سوپ خوری نعنای خشک
● 1 قاشق چای خوری نمک
● روغن به مقدار کافی
● 1 لیوان آب سرد
● 1 قاشق سوپ خوری کره

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا 4 یا 5 لیتری، ماهی تابه

طرز تهیه:
بادمجان‌ها را پس از پوست کندن از وسط (درازا) نصف کنید و با مقداری روغن سرخ کنید. بعد از سرخ کردن بادمجان‌ها، آنها را در قابلمه بریزید و با یک لیوان آب روی آتش بگذارید. تقریبا نیم ساعت (بستگی به جنس بادمجان دارد) روی حرارت کم بپزید تا بادمجان‌ها نرم شود در ضمن آب آن هم کاملا تبخیر شده باشد.
در مدتی که بادمجان می‌پزد، پیاز را خورد کنید و با کمی روغن سرخ کنید تا طلایی رنگ شود سپس از روغن خارج کنید و پیاز داغ را در یک بشقاب پهن کنید، بگذارید کمی خشک شود. مغز گردو را با کارد خورد کنید تا آماده استفاده باشد.
پس از اینکه بادمجانه‌ها نرم شد کشک را اگر سائیده است روی آن بریزید اگر سائیده نیست(توضیح سائیدن کشک را در زیر بخوانید). کشک را هم همراه بادمجان‌ها چند دقیقه بجوشانید.
با نعنا و کره، نعنا داغ درست کنید: ظرف کوچکی را روی حرارت بگذارید یک قاشق کره را گرم کنید تا خوب گرم شود یک قاشق نعنای خشک را خوب نرم کنید و در آن بریزید و بعد از چند ثانیه از روی آتش بردارید و مدام هم بزنید. نعنا اگر زیاد روی آتش بماند تلخ می‌شود.
پس از اتمام، کشک بادمبجان را در ظرف بریزید نعنا داغ را روی آن بریزید و با قاشق صاف کنید و با مغز گردوهای خورد شده و پیازداغ تزئین کنید.
اگر کشک سائید ندارید مقداری کشک را شب قبل از استفاده در ظرفی بریزید و مقداری آب جوشان روی آن بریزید تا کاملا کشک ها را بپوشاند و بگذارید تا روز بعد. روز بعد آب آنرا تخلیه کنید. کشک‌ها را کم کم در یک ماشین آشپزخانه یا گوشت چرخ کن بریزید و خوب خورد کنید. اگر از ماشین گوشت چرخ کن استفاده می‌کنید بعد از اتمام پودر حاصل را با آب خوب مخلوط کنید. اگر از ماشین هم‌زن استفاده می‌کنید هنگام خورد کردن کش کم کم آب به آن بیفزاید. کشک زمانی آماده است که نه زیاد مایع باشد نه زیاد سفت، در ضمن خوب نرم شده باشد.
kashk_bademjon2.jpg
نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=46

URLs in this post:

[1] کشک: http://chenchene.com/?p=132

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.