- چنچنه - http://chenchene.com -

خورشت فسنجون (آخ جون!)

Posted By chenchene On دی ۳۰, ۱۳۸۴ @ ۷:۴۰ ق.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | 8 Comments

توضیح: خورشت فسنجان را شیرازی‌ها میگن فسنجون بیخودی ایراد نگیرید!
ملیت: ایرانی
fesenjon1.jpg

مواد لازم:
● 1 عدد مرغ
● رب انار به اندازه نیاز (در دستور توضیح خواهم داد)
● 150 گرم مغز گردو
● ١ عدد پیاز
● مقداری شکر (درصورت نیاز)
● آب به اندازه کافی
● 1 قاشق چای خوری زردچوبه
● نمک به اندازه کافی

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۴ یا ۵ لیتری

طرز تهیه:
توضیح: فسنجون را بعضی با کوفته ریزه‌هایی که از گوشت چرخ کرده تهیه شده درست می‌کنند ولی ما توی شیراز از مرغ استفاده می‌کنیم، حداقل در خانواده ما این مرسوم است.
مرغ را در قابلمه بگذارید و آب روی آن بریزید، پیاز را چهار قاچ کنید و داخل قابلمه بیندازید، یک قاشق چای خوری زردچوبه به آن بیفزاید و بگذارید روی حرارت ملایم بپزد. وقتی مرغ چنان پخته شده که بتوان گوشت آن را از استخوان جدا کرد مرغ را از روی اجاق بردارید و گوشت آنرا از استخوان جدا کنید و داخل قابلمه بریزید. مغز گردوها را خورد کنید و داخل قابلمه بریزید. یک یا دو لیوان رب انار به آن بیفزاید. مقدار رب انار بستگی به غلظت آن دارد، اگر غلیظ است یک لیوان کفایت می‌کند، اگر از این رب انارهای آماده است که از بازار تهیه می‌کنید، معمولا یک شیشه آن را نیاز دارید. معمولا رب اناری را که در منزل تهیه می‌کنند بسیار غلیظ است و یک لیوان آن کافی است. در هر صورت اگر شک داشتید مقدار یک لیوان بریزید و بعد از اینکه ده دقیقه‌ای جوشید مزه کنید تا مشخص شود که کافی است یا نه. رب انار را در آخر هم می‌توانید تنظیم کنید کافی است یکی دو دقیقه در آخر کار با مرغ بجوشد. بهتر است مقدار کمتری بریزید و بعد تنظیم کنید اگر مقدار آن زیاد باشد بعدا باید با شکر مزه آنرا تنظیم کنید.
حالا بگذارید مرغ و دیگر مخلفات بجوشد، مدت آن باید تا آن اندازه طولانی باشد که روغن بیندازد، مغز گردو پس از اینکه مدتی جوشید روغن می‌اندازد و همچنین نرم می‌شود. پس از اتمام، فسنجون را مزه کنید، باید مقدار کمی نمک بریزید تا مزه‌های موجود در فسنجون را احیا کند. پس از مزه کردن اگر زیاد از حد ترش بود باید با مقدار کمی شکر آنرا تنظیم کنید. شکر برای شیرین کردن فسنجون نیست، مقدار کمی شکر تنها برای این است که ترشی مزه فسنجون را تقلیل بدهیم. بعضی رب انارها ترش نیستند و در نتیجه امکان دارد اصلا نیازی به شکر نباشد. هنر فسنجون درست کردن در همین تنظیم مزه آن است، در این کار دقت کنید!
فسنجون را با چلو سفید سرو می‌کنند.
fesenjon2.jpg
نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=45

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.