- چنچنه - http://chenchene.com -

دست پیچ

Posted By chenchene On آذر ۱۶, ۱۳۸۴ @ ۲:۵۱ ق.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | 6 Comments

dastpich1.jpg [1]
توضیح: برای تهیه دست پیچ مادرم از نان لواش نازک استفاده می‌کرد. وقتی که به اروپا آمده برای تهیه این غذا مجبور شدم دست به دامن معجونی بنام کرپ [2] بشوم، چون این نازک ترین چیزی بود که هم خوردنی بود و هم شباهت به نان لواش داشت. پن کیک یا کرپ را برای دسرهای بسیاری هم استفاده می کنند یا حتی آنرا با کمی مربا یا شکر یا حتی عسل بعنوان دسر استفاده می کنند.
هم کرپ و هم دست پیچ غذای مورد علاقه بچه هاست بهمین خاطر اگر می خواهید جشن تولد بچه هایتان موفقیت آمیز باشد از این غذا برایشان تهیه کنید.
ملیت: راستش را بخواهید نمی‌دانم، آن مدلی را که مادرم درست می کرد یقینا شیرازی است.

مواد لازم:
dastpich2.jpg [3]
● نیم کیلو گوشت چرخ کرده
● ٢٠٠ گرم قارچ
● ١ عدد پیاز
● ١ حبه سیر
● روغن به مقدار کافی
● رب گوجه یا کنسرو گوجه فرنگی به اندازه کافی
● نمک و فلفل به اندازه کافی
● ٢٠٠ گرم پنیر پیتزا گرم
کرپ [2] یا پن کیک

ظروف و وسایل لازم:
ماهی تابه، ظرف پیرکس یا سینی فر

طرز تهیه:
dastpich3.jpg [4]
پیازها را خورد کنید کمی رو غن در ماهی تابه بریزید و با آن پیازداغ درست کنید. قارچ‌ها را بشویید و خورد کنید، سعی کنید قطعات قارچ بزرگ نباشند. وقتی پیازداغ آماده شد سیر را هم خورد کنید و کمی در پیازداغ سرخ کنید. گوشت چرخ کرده را به پیازداغ بیفزاید و بگذارید سرخ شود. قارچ‌ها را به آن بیفزاید و سرخ کنید. رب گوجه یا کنسرو گوجه را به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید بگذارید بجوشد تا آب آن تمام شود.
مخلوط را بگذارید کمی سرد شود. در این مدت پنیر پیتزا را رنده کنید.
حالا یکی یکی کرپ‌ها را در یک بشقاب بگذارید، من همیشه کرپی را که برای این کار استفاده می‌کنم تنها یک طرف آنها را سرخ می‌کنم و وقتی که می‌خواهم دست پیچ‌ها را بپیچم طرف سرخ شده را در داخل دست پیچ قرار می‌دهم و طرفی که سرخ نشده بیرون آن. یک قاشق بزرگ مخلوط گوشت را روی هر کرپ بریزید کمی پنیر پیتزا را روی آن قرار بدهید و بصورتی که در شکل‌های روبرو نمایش داده شده آنها را بپیچید. همه را در ظرفی که می‌خواهید در فر قرار بدهید بچینید، دقت کنید به هم نزدیک نباشند چون مقداری از پنیر از آن خارج خواهد شد و باعث خواهد شد دست پیچ ها به هم بچسبند. اگر می‌بینید در تصویر من همه به هم چسبیده‌اند برای این است که راستش را بخواهید جای کافی نداشتم بهمین خاطر دست پیچ ها تا این اندازه به هم نزدیک چیده‌ام. فر را روی درجه ١٨٠ سانتیگراد تنظیم کنید و ظرف را در وسط فر قرار بدهید. معمولا این برای این مرحله از طبخ ٣٠ دقیقه کافی است ولی قبل از خارج کردن آنها، کنترل کنید که رنگ دست پیچ‌ها طلایی رنگ شده باشند.
دست پیچ‌ها را با سالاد و یا ماست خیار سرو کنید.
من معمولا تعداد زیادی دست پیچ درست می‌کنم و تعدادی از آنرا در فریزر نگهداری می‌کنم برای روزهایی که خسته هستم یا وقت غذا پختن ندارم.
اگر گوشت به اندازه کافی برای تمام کرپ‌ها نداشتید ناراحت نباشید باقی مانده کرپ‌ها را می‌توانید با خامه و مقدار مربای مورد علاقه خود به عنوان دسر استفاده کنید. با کرپ دسرهای بسیاری می‌توان تهیه کرد.

dastpich4.jpg [5]
نوش جان کنید

Tweet [6]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=40

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/dastpich1.jpg

[2] کرپ: http://chenchene.com/?p=39

[3] Image: http://chenchene.comimages/dastpich2.jpg

[4] Image: http://chenchene.comimages/dastpich3.jpg

[5] Image: http://chenchene.comimages/dastpich4.jpg

[6] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.