۲۹ آبان
۱۳۸۴

بخش اول
پس از خاتمه مرحله اول روزانه یک بار به سطل یا قرابه‌ای که مایع را در آن نگهداری می‌کنید را سرکشی کنید. مخزن را تکان بدهید تا در پروسس تخمیر تسریع شود. در این مرحله از وسیله‌ای که در مقابل می‌بینید و آنرا برای جلوگیری از نفوذ هوا در داخل مخزن استفاده کردیم می‌توانید تحول داخل مایع را زیر نظر داشته باشید. (اگر کسی نام این وسیله را می داند لطف کند به من هم بگوید). . ویدئو یک دقیقه‌ای که این پروسه را نشان می‌دهد (این ویدئو چند سال بعد از نسخه اولیه این نوشته به متن اضافه شده)
بعلت اینکه درب مخزن کاملا بسته است گازهای تولید شده بر اثر عمل تخمیر از وسیله یاد شده خارج می‌شود و معمولا در روزهای اول زمانی که تخمیر آغاز شده باشد هر دقیقه 30 تا 60 بار در دقیقه وسیله مربوطه قل قل می کند و گازهای اضافی از مخزن خارج می‌شود با شمارش تعداد این قل‌قل‌ها می‌توانید نتیجه بگیرید که هنوز عمل تخمیر به پایان نرسیده است. معمولا پس از یک تا دو هفته (زمان آن بستگی دارد به شرایط تخمیر و مقدار قند موجود در مایع، و درجه حرارت میحط کار، نگران طول مدت تخمیر نباشید) وقتی زمان تخمیر به پایان برسد تعداد قل‌قل کردن وسیله نامبرده به صفر خواهد رسید و شما به این وسیله می‌توانید نتیجه بگیرید که عمل تخمیر به پایان رسیده.
دقت کنید در تمام این مدت از باز کردن در مخزن بجز یک مرتبه در روز برای هم زدن جدا خودداری کنید در غیر اینصورت با نفوذ هوا به داخل مخزن شراب شما خراب خواهد شد.
پس از خاتمه تخمیر، در این مرحله وسیله هواگیر را بردارید در سطل یا مخزن را باز کنید و بوسیله یک ظرف استریل شده مقدار کمی از شراب را نمونه برداری کنید و نمونه را در ظرف هیدرومتر بریزید و هیدرومتر را در آن شناور کنید. مثل شکل مقابل مقدار وزن مخصوص آنرا یادداشت کنید. این وزن مخصوص و وزن مخصوصی را که در مرحله اول اندازه گرفیم را یادداشت کنید تا بعدا با استفاده از این نتایج و استفاده از جدولی درجه الکل شراب را محاسبه کنیم. درضمن از عدد بدست آمده از این آزمایش آخری می‌توان نتیجه گرفت که تخمیر به پایان رسیده یا نه. معمولا این عدد باید کمتر از یک باشد. من معمولا وقتی تخمیر شراب را پایان یافته می‌دانم که مقدار این عدد برابر با 0.995 یا حتی کمتر باشد.
پس از پایان دوران تخمیر در مخزن را ببندید و مخزن را چند مرتبه بشدت تکان بدهید تا گازهای موجود در مایع خارج شود. اکثر شراب های خانگی را که در ایران خورده‌ام از این مشکل‌ها دارند و شراب‌ها گاز دار است. شراب نباید گاز داشته باشد. من معمولا عمل تخلیه گاز را چند بار انجام می‌دهم و هر بار چند دقیقه مخزن را به شدت تکان می‌دهم تا گازهای موجود کاملا خارج شود، بین هر بار عمل تخلیه گازها یکی دو ساعت صبر کنید و مجددا تکرار کنید، دقت کنید هربار که ظرف را تکان می دهید روی آن کف می‌کند که این نشانه وجود گاز است سعی کنید گازهای موجود به خوبی تخلیه شوند. پس از این مرحله اگر مواد شیمیایی برای متوقف کردن عمل تخمیر در اختیار دارید می‌توانید با افزودن آن به مایع عمل تخمیر را به کلی متوقف کنید اگر چنین مواد شیمیایی را در دسترس ندارید نگران نباشید کافی است دو سه روز شراب را در مکان سردی نگاه دارید تا عمل تخمیر بطور کلی متوقف شود فقط دقت کنید در این مرحله هم در شراب را ببندید و وسیله هواگیر را روی آن قرار بدهید و آب هم در وسیله هواگیر بریزید تا از نفوذ هوا به داخل مخزن جلوگیری کنید.
پس از این مرحله مخزن شراب را روی میز یا یک مکان بلند قرار بدهید و سه تا چهار روز آن را اصلا تکان ندهید تا لردهای شراب ته نشین کند. پس از این مرحله با لوله پلاستیکی با احتیاط به صورتی که لردهای ته نشین کرده وارد لوله نشوند شراب را به بطری منتقل کنید.
در این مرحله می توانید برای جلوگیری از ورود لرد به بطری‌ها از پنبه بعنوان فیلتر استفاده کنید یا اگر فیلتر دیگری در اختیار دارید برای این کار استفاده کنید. بلافاصله پس از پر کردن بطری‌ها در بطری ها را بوسیله چوب پنبه استریل شده ببندید تا از نفوذ هوا به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
برای اینکه شراب شما قابل آشامیدن شود باید حداقل پنج تا شش ماه آنرا در مکان خنکی نگه داری کنید. زیر زمین منزل جای خوبی برای نگهداری شراب است. در ایران دیده‌ام که حرفه‌ای‌ها بطری های شراب را توی باغچه خانه شان زیر گل می‌کنند، دقت کنید اگر خواستید بطری‌ها را در باغچه خاک کنید سر بطری‌ها را با پلاستیک خوب بپوشانید تا از نفوذ باران و آب به داخل بطری ها جلوگیری کنید.
بخش پایانی: اندازه گیری (محاسبه) الکل موجود. الکل موجود در شراب باید حتما بیشتر از 10% باشد تا بتوان قابل قبول دانست. یک شراب خوب معمولا دارای درصد الکلی بیشتر از 12% است. پس دقت کنید تا حتما انگور شما به اندازه کافی شیرین باشد و همچنین مدت تخمیر آن اندازه طولانی باشد تا حتما مقدار الکل موجود کمتر از 10% نشود و سعی کنید حتی بیشتر از 12 درصد باشد در این صورت شراب خوبی خواهد بود.
برای محاسبه از اعدادی که در آخرین تولید شراب خودم بدست آوردم برای محاسبه استفاده می‌کنم.
وزن مخصوص مایع قبل از شروع تخمیر را برابر بود با 1.080 (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از جدول عدد 80 را یادداشت می‌کنیم.
همین وزن مخصوص را پس از پایان تخمیر برابر با 0.995 بدست آوردم (در جدول با رنگ آبی مشخص شده) از این جدول عدد منهای پنج را یادداشت می‌کنیم.
مقدار تغییر وزن مخصوص در پروسس تهیه شراب من برابر خواهد بود با 85 (از منهای 5 به 80 رسیده که تغییر آن می شود 85).
عدد 85 را در جدول در ردیف عمودی (مقدار تخمیر) پیدا می‌کنیم (با رنگ قرمز مشخص شده) در مقابل این عدد در همان ردیف (مقدار الکل موجود در شراب) را می‌توانیم بخوانیم (با رنگ قرمز مشخص شده) این عدد برابر است با 11,3 درصد. این عدد درصد الکلی است که من در آخرین تولیدم بدست آوردم.
پس از این محاسبه نتیجه می گیرم که هر چقدر مقدار قند انگور شما هنگام شروع تخمیر بیشتر باشد مقدار درصد الکل تولید شده شما در عمل تخمیر بیشتر خواهد شد. درنظر داشته باشید که شراب قرمز را معمولا زمانی که وزن مخصوص آن به مقدار 0.995 رسید عمل تخمیر را متوقف می‌کنند.

اگر نمی خواهید دردسر محاسبه را به خود بدهید از این ماشین حساب مخصوص این کار استفاده کنید!
توضیح دیگر اینکه مقدار وزن مخصوص مایعی که از له کردن انگورها بدست آوردم کمتر از عدد 1.080 بود و در نتیجه مقداری شکر را با مایع مخلوط کردم تا نتیجه مطلوب بدست آید. اگر شما هم انگوری داشتید که قندش کافی نبود می‌توانید با افزودن شکر به مایع قبل از شروع عمل تخمیر نتیجه بهتری بدست بیاورید، گرچه معمولا در ایران می توان انگورهایی پیدا کرد که مقدار قند موجود در آن برای تهیه شراب کافی باشد.


نوش جان

لینک های جالب در باره شراب
راز شراب شیراز

 1. سلام من ۲۵ روز هست شراب انگور سیاه انداختم . تفاله ها پایین رفتن و آینه شده ولی یکم گاز داره باز هم . شراب روش رو که زلال بود برداشتم ولی درصد الکلش ۷ هستش . میتونم الان قند یا شکر اضافه کنم تا الکلش بیشتر شه ؟

  +++++
  پاسخ:
  پاسخ: اگر هنوز در شراب مخمر زنده باشد امکانش هست ولی اگر شکر اضافه کنید و مخمری نباشد برای تبدیل کردن شکر به الکل شراب شما شیرین خواهد شد.

 2. و اینکه اگر مخمر اضافه کردم بازم مثل مرحله اول تخمیر باید هر روز هم زده بشه یا صبر کنم تا زمانی که حباب نداد از قفل هوا باز وارد مرحله دوم تخمیر بشم!؟!؟
  سپاس فراوان

  +++++
  پاسخ:
  همزدن زمانی لازم هست که تفاله انگور روی شراب شناور باشد.
  دلیل اینکه هم می زنیم این هست که تفاله باعث خفه شدن شراب نشود.

 3. سلام
  من شرابمو بعد ٢٠ روز باز کردم و تفاله هارو در اوردم ، کپک نزده بود بوی شراب میداد و کاملا فرایند تخمیر به درستی طی شده. گذاشتم یکم دیگه صاف شه که بعد بطری کتم ولی یکم ازش چشیدم طعمش شراب بود ولی یکم ته مزه ترش داشت نمیدونین چرا؟ و اگر بیشتر بمونه درست میشه؟؟

  ——
  اگر شراب (11% و بیشتر)الکل داشته باشد که دیگر کپک نباید بزند
  اگر شراب ترش است به این دلیل است که قند موجود در آب انگور(شراب) به الکل تبدیل شده در نتیجه دیگر قندی در شراب نیست و همین باعث ترش بودن است. ترش بودن دلیل خراب بودن شراب نیست. ولی اینکه می‌نویسید کپک زده این است که مشکوک به نظر می‌رسد. اگر پروسه درست انجام شده باشد نباید شراب کپک بزند.

 4. سپاس استاد
  راستش چون از ابسنج استفاده نکردم
  ولی به نظر میزان قندش خوب بود
  و همچنین (شکر و عسل نزدم)
  دما و همه عوامل اوکی بود ولی کلا این دبه فعالیتش کمتر بود.
  پس مجددا مخمر و عسل اضافه کنم تا از قفل هوا حباب بیرون نیاد؟؟؟ درسته؟؟
  ممنون از محبتتون

 5. سلام استاد عزیز
  یه سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم جواب بدید
  یه بوشکه ۳۰ لیتری گذاشتم اما ۲۰ لیتر توش انگور ریختم و قفل هوا هم گذاشتم الان ۸روز هستش هیچ حبای خارج نمیشه دیشب یک قاشق چای خوری بکین پودر و یک و نیم قاشق غذا خوری شکر ریختم شاید فرایند حباب شروع بشه اما هنوز چیزی مشاهده نشده
  نکته : درب رو که باز کردم بوی الکل و طبیعی ازش میاد
  حالا به فرض اگه از درب دبه گاز میزنه بیرون
  باید چکار کنم آیا شراب من خراب شده
  با سپاس فراوان از جنابعالی

  +++++
  پاسخ:
  ممکن است درب بشکه کیپ بسته نشده و از آن گاز نشت می کند به همین دلیل شما فرایند رو در قفل هوا مشاهده نمی کنید.
  این مشکل چندان بزرگی نیست اگر درب بشکه به اندازه کافی کیپ بوده تا از ورود باکتری زیاد از حد جلوگیری شده باشد.
  ممکن است شراب شما کامل به عمل بیاید
  اگر مخمر نزده باشید ممکن است تخمیر کامل مدت بیشتری زمان ببرد. من معمولا بهضی مواقع حتی با استفاده از مخمر باز هم بیش از 8 روز طول می کشد تا تخمیر تکمیل شود

 6. سلام استاد وقت بخیر
  من بعد از روز ٢١ انگور را صاف کردم و چک کردم مقدار الکلش حدودا ٣ درصد هست
  ایا امکان افزایش الکل هست هنوز؟؟؟
  الان داخل دبه دوم ریختم (مرحله دوم تخمیر)
  رنگ و طعم و بوی خوبی داره
  ممنون از راهنماییتون

  ——
  پاسخ:
  امکان این هست ولی یا باید در شراب هنوز مخمری زنده باشد یا اینکه شما مخمر اضافه کنید. همچنین اگر دیگر قندی در شراب نیست باید شکر هم اضافه کنید.
  ننوشتید به چه دلیل شراب تنها 3 درصد الکل دارد معمولا انگور معمولی حتی بدون شکر هم باید بسیار بشتر از این الکل داشته باشد.

 7. 1. خارایی که تبدیل به مایع میشن بریزند توی شراب هیچ اشکالی ندارد.
  2. خیلی طبیعیه که تفاله‌ها بیان روی شراب. به همین خاطر هست که شما باید روزی یک مرتبه شراب را هم بزنید تا تفاله‌ها پایین بروند نیازی به چنگ زدن نیست.
  3. بوی بد یقینا از مخمرهای باقیمانده و مخمرهای مرده است. برای از بین بردن این بو باید اول مخمر ها را با پتاسیم سربات بکشید در مرحله بعد با مواد فیلتر کننده آنرا صاف کنید تا مخمرهای مرده داخل شراب شما نباشد.
  4. دلیل اینکه اکل شراب شما کم است این است که قند کافی در شراب نبوده در نتیجه درصد الکل کمتری در شراب موجود است. دیگر نمی شود تغییر دارد

 8. اگر مقدار قند در انگور زیاد بوده باشه در حقیقت نیاز به افزودن مواد شیرین کننده نیست
  معمولا اگر قندکافی باشه باید بالاتر از 10 درصد الکل داشته باشه ولی این رو نمی‌شه تخمین زد مگر اینکه شما مقدار قند اولیه درون آب انگور را اندازه گرفته باشد

 9. معمولا پوسته ها ته نشین نمی کنند شما باید خودتان آنرا صاف کنید

 10. اگر شراب گندیده که دیگه نمی شه کاری برای نجاتش کرد

 11. اگر در دسترس دارید یک نوع مخمر قوی هست بنام ری استارت این مخمر می تونی در مواقعی کارساز بشه

 12. سلام دوست عزیز من ۷ روزه شراب انداختم تا دیروز خوب قل میزد توی مخزن هوا ولی امروز پنجره باز مونده بود واتاق سرد شده بود امشب در دبه را باز کردم برای هم زدن دیدم شراب سرد شده و دیگه طعم شیرین نیست ولی تفاله ها کامل بالا آمده بود
  الان باید چیکار کنم با تنظیم دما درست میشه یا باید چیزی اضافه کنم

  ——
  پاسخ:
  اشکالی ندارد
  اگر هنوز قند در محلول هست می توانید پروسه تخمیر را ادامه دهید
  اگر شراب دیگر شیرین نیست یعنی آماده شده می توانید مرحله بعد را انجام بدهید.

 13. سلام استاد چرا جواب منو نمیدین

  پاسخ شما را آن پایین تر دادم

 14. سلام به جای مخمر شراب که گیر نمیاد از چی میشه اسفاده کرد چون من انگورها رو میخوابشورم در ضمن با نگور معمولی میخوام شراب بندازم نه انگور سیاه لطفا راهنمایم کنید با تشکر در ضمن میزان ان چقدر باشد

  —————
  پاسخ:
  مقدار دو لیوان انگور تازه
  1 لیوان آب پرتغال تازه
  1 قاشق چای خوری شکر

  انگورها باید تازه باشند و اگر دقت کرده باشید روی پوسته انگورها گرد سفید رنگی مشاهده می‌شود. این گرد سفید همان مخمر شراب است. به همین دلیل است که باید اطمینان حاصل کنید که انگورها تازه هستند. بهترین روش این است که انگور را خودتان از درخت بکنید تا مطمئن شوید تازه هستند. انگوری که در مغازه می‌خرید معمولا چند روز مانده شده است در نتیجه ممکن است باکتری‌های مزاحم روی آن باشد و همچنین مخمرها مرده باشند.
  انگور را نباید شست به همان دلیل بالا که گفتم در غیر این صورت مخمرها شسته خواهند شد.
  انگور تازه را در ظرف شیشه‌ای استریل شده بریزید و با وسیله‌ای که آن هم استریل شده بکوبید تا کاملا له شوند. آب پرتغال هم باید تازه و دست افشان خودتان باشد. آب پرتغال آماده از مغازه بدرد نمی‌خورد.
  آب پرتغال را به انگور های له شده بیفزاید و شکر را هم اضافه کنید. حالا روی ظرف را با یک پارچه تمیز بپوشانید، ظرف را در جایی که درجه حرارت آن بین 23 تا 26 درجه سانتی گراد باشد قرار بدهید. در روز دو سه مرتبه محلول را هم بزنید و روی آنرا با پارچه بپوشانید.
  وقتی مخلوط آب انگور و پرتغال شروع به کف کردن کرد مخمر شما آماده است. معمولا این کار از دو تا 5 روز حتی یک هفته ممکن است طول بکشد همه اینها بستگی به کیفیت انگور شما دارد.
  وقتی مایع کف کرد مخمر آماده است. این مخمر را می‌توانید مستقیما برای تخمیر شراب استفاده کنید یا آنرا صاف کرده در بطری در یخچال برای یک تا دو هفته نگهداری کنید. اگر بخواهید آنرا برای مدت طولانی تری نگهداری کنید پروسه آن کمی فرق دارد.

 15. سلام دوست عزیز .من 100 کیلو انگور گرفتم 25 کیلو سفید 50 کیلو شانی دونه درشت 25 کیلو هم انگور شانی سردشت از اون دونه ریزها. انگور ها رو کمی له کردم و ریختم تو بشکه بعد از 2 روز با دریل و پره کل انگور ها رو شکوندم. بعدش در بشکه رو یه پارچه گزاشتم و بستم .علت پارچه گزاشتم این بود که نمیخواستم بخارایی که تبدیل به مایع میشن بریزه تو شرابم . البته قطعی نمیدونم که اون عرقی که رو در بشکه میشینه واقعا ضرری برای شراب داره یا نه ممنون میشم تو این مورد پاسخ بدید . به خاطر شغلم یک هفته بعد آمدم سراغ بشکه در بشکه رو باز کردم چشمت روز بد نبینه تمام انگورها اومد بود رو و بوی به شدت بدی میاد .خلاصه اینکه دوباره چنگ زدم همشون و تا اینکه رفت پایین گاز هم ازش خارج شد . گزاشتم یک هفته دیگه موند دیدم دوباره یه مقدار از تفاله ها اومده بالا همش زدم چنگ زدم رفت پایین 2 روز صبر کردم دیگه نیومد بالا او بوی بدش هم خیلی کمتر شده بود اون قسمتی رو که رو بود با شلنگ کشیدم تو بطری و بقیه تفاله رو گرفتم تا بقیه گلش ته نشین بشه . الان تقریبا بوی بد رفته ولی وقتی میخوری و آروغ میزنی اون بوی بد میاد تو دهن .
  حالا سوالی که دارم اینه که چجوری از شر بوی بد خلاص بشم
  دوم اینکه اون لردی که مونده چجوری صاف کنم از ترس اینکه هوا بخوره از تو بشکه ریختم تو بطری ولی ته نشین نمیشه دلمم نمیخاد از پارچه رد کنم چون حدود 17 تا یک ونیز لیری شراب با لردش دارم میترسم از پارچه رد کنم الکلش بپره البته کلا دنبال یه راه راحت برای گرفتن لرد هستم. کلا گیرایی شرابم کمه یه دونه 1.5 لیتری رو 2 نفری خوردیم اونجوری که باید گیرایی داشته باشه نیست راهی داره که کمی به گیراییش افزود. ممنون میشم راهنمایی کنید . farhang98yadegari@gmail.com
  سپاسگزارم دوست عزیز.

 16. با سلام
  پس از انجام همه مراحل شراب رو در بطری ریخته پس از گذشت حدود ۱ماه به شدت گازدار شده بطوری که درب بطری هارو نمیشه باز کرد.
  ایا شراب من خراب شده؟
  اولین باره این اتفاق می افته. میخوام دلیلش رو بدونم
  لطفا راهنماییم کنید
  با سپاس
  ============

  پاسخ:
  دلیل اینکه شراب گازدار شده این هست که هنوز قند در محلو موجود بوده و مخمر ها رو هم شما نکشتید در نیتجه پروسه بعد از بطری کردن هم ادامه پیدا کرده گاز موجود هم طبعی است. شراب خراب نشده تنها شراب شما گاز دار شده. بعضی تولید کنندگان شرابهای سفید و روزه شراب گازدار تولید می کنند. من شراب گازدار دوست ندارم ولی بعضی شار گاز دار ترجیح می دهند. امتحان کنید ممکن است خوشتان بیاید

 17. امروز روز سی و سومه که شراب انداختم ، دما بین ۲۳ تا ۲۵ ، انگور سیاه مریوان ، دیمی ، بدون اضافه کردن هیچ ماده شیرین کننده ، تا ۱۶ روز هوازی و درب دبه ی شصت لیتری را فقط روش گذاشتم و قفل هوا نزدم و حسابی در جوش و خروش بود و روزی یک بار هم زدم ، از روز شونزده تا امروز که سی و سه روز میگذره قفل هوا زدم و بست دور دبه رو بستم و فقط هفته ای یک بار در دبه را باز کردم و هم زدم اما انگور ها همچنان بالاست اما به نسبت خیلی نرم شده و راحت هم میخوره اما همچنان وقتی چوب میزنم جوش ملایمی داره و صدای تیک تیک میده ، مزه اش ترشه و الکل داره اما نمی‌دونم چه قدر، با توجه به این که سی و سه روز گذشته و هنوز ته نشین نشده چه کار کنم صاف کنم برم مرحله دوم یا صبر کنم ته نشین بشه.؟ ضمنا قفل هوا برای دبه های بزرگ که درش پیچی نیست اونقدر جواب نمیده و از درز در هوا رد میشه ،چون هر بار توی اتاق میام بوی شراب میده

 18. ضمنا دما بین ۲۳ تا ۲۵ بود ، هیچ مواد شیرین کننده ای ننداختم فقط خود انگور سیاه و مزه اش هم ترشه اما الکل داره منتهی مقدارش رو نمی‌دونم

 19. امروز روز سی و سومه که شراب انداختم ، انگورها هنوز بالاست اما وقتی چوب میزنیم نرمه و جوش بسیار کمی داره و تیک تیک میکنه ، چه کار کنم صاف کنم برم مرحله دوم یا صبر کنم ته نشین بشه

 20. سلام من چند روز به دبه ها سر نزدم و هم نزدم بوی گندیده گرفته چیکار میتونم بکنم البته خیلی نیست

 21. با سلام ۱۲ روزه که شراب انگور گذاشتم هرروز هم سر میزنم اصلا تخمیر انجام نمیشه بعدجور استرس برداشته حیفم به اون همه زحمتم میاد نمیدونم چکار کنم به راهنمایتون خیلی احتیاج دارم چیکار کنم؟

 22. با سلام ممنون میشم جواب بدین شراب من الان ۱۲ روزه که اصلا تخمیر نمیشه جاش هم گرمه فقط مخمر کمی ریختم اولش چکار میتونم بکنم؟

 23. با سلام
  من شراب ریختم رنگ و الکل خوبی داره فقط چون نبات زیاد اضافه کردم خیلی شیرین شده، چطور میشه مقداری از قند آن را به الکل تبدیل کرد و از شیرینی آن کم شود؟

 24. سلام من شرابم بعد از صاف کردن شیرین شده چی کار کنم شیرینیش کمتر بشه ممنون

 25. با سلام نبات و یا شکر رو باید همان روز اول اضافه کرد یا بعد از 10 روز و یا بیشتر ..لطفا راهنمای کنید

  پاسخ
  هم در متن و هم در پیامها توضیح کافی داده شده مطالعه کنید
  درضمن من هیچکجا ننوشتم باید نبات استفاده کرد.

 26. با درود و سپاس از پاسخگویی.
  یک چیزی رو میخوام بگم خدمت دوستان اینکه
  با توجه به اینکه دبه های 10تا30 لیتری درشون 100درصد پلمپ نمیشه تا زمانیکه صاف نکردیم اگر در دبه ها را سفت ببندید تقریبا هوا داخل نمیره و چون کامل پلمپ نمیشه گازهای تولید شده با فشاری که میارن از شیار در خارج میشه و میشه از قفل هوا استفاده نکرد و روزی هم با دستکش نو ظرفشویی که استفاده نشده دو دقیقه چنگ و هم بزنید.
  دستکش رو با آب خالی بشورید بدون برخورد با جایی در هوا بچرخانید تا خشک شود و روی یک پلاستیک تمیز قرار دهید برای روز بعد که تقریبا ده دفه باید همین کار رو کرد تا به مرحله صاف کردن برسید.

 27. سلام دوست عزیز مرسی بابت توضیحات کاملت ،. فقط میخواستم ببینم سوپاپ هوا اجباریه یعنی نباشه نمیشه ؟ و مدت زمان تمام مراحل ذکر نشده چند روز هم چند روز تخمیر و چند روز ساکن موندن واسه توقف تخمیر لطفا ذکر کنید مرسی

  —–
  اگر قفل هوا نزنید باکتری های مزاحم وارد شراب می شوند و به مرور آنرا خراب می کنند

  مدت زمان بستگی به حرات، مقدار قند موجود در آب انگور، قدرت مخمر و هزار و یک مساله دیگه داره به این سادگی نمی شه برای آن نسخه پیچید.
  تنها از روی شواهد می توایند ببینید که پروسه تمام شده یا نه

 28. با درود.
  زمان صاف کردن باید وقتی باشه که ته نشین شده باشه و آب انگور بالا باشه.اگر دیرتر صاف بشه مثلا 3 روز بعد، آیا ترش میشه؟

  پاسخ:
  ترش شدن شراب هیچ ربطی به صاف کردن ندراد
  شراب تنها به این خاطر ترش می شود که همه قند موجود در آن به امل تبدیل شده است.
  بر اساس دستوراعملی که در این پیام نوشتم شراب را می توانید شرین کنید

 29. سلام‌دوستان عزیزم‌شراب من در روز شانزدهم هست و بوی الکل و تندی و گرمای مطلوبی دارد ولی مقداری ترش است از زمین و زمان علتش رو پرسیدم ولی کسی درست راهنماییم نکرد کاملا تفاله از آب جدا شده و هیچ گازی ندارد یک نفر که بقول خودش کارکشته است پیشنهاد داد تا مقداری نبات اضافه کنم چون شکر بمرور به کلیه ها آسیب میرساند و پس از سه روز اضافه کردن نبات درب دبه را باز کرده و هم زنم و سمس یک روز بعدش شروع به صاف کردن کنم آیا ترش بودنش عادیه؟ و آیا نبات اضافه کنم؟؟ و بعد از صاف کردن مجددا بگذارم تا در وبه ی تمیزتری یک ماه تا چهل روز بماند ممنونم لطفا اگه میشه در آیدی تلگرامم منو راهنمایی کنید با سپاس
  https://t.me/Ahura202

  ——
  پاسخ:
  به این دلیل ترش است که همه قند موجود تبدیل به الکل شده
  برای شیرین کردن بایدشکر اضافه کتید برای اینکار اول باید مخمرهای موجود در شراب را بوسیله yeast stopper ازیبن ببرید در غیر اینصورت تخمیر مجددا شروع خواهد شد.
  نبات بطور کلی بدرد شراب درست کردن نمی خورد زیرا ممکن است هاوی باکتری های مزاحم باشد

 30. سلام از صبح انگورها رو دانه کردم داخل ظرف ریختم ساعت ۳ ظهر داشتم چک می‌کردم که چوب یا ته انگور نباشه یک سری کرم کوچک سفید دیدم ؟ دلیلش چیه ؟ راه حل چیه ؟
  —–
  پاسخ:
  من چمی دانم شاید شما انگور فاسد خریدید وگرنه انگور پس از چند ساعت کرم نمی زند.
  مطمئن هستید انگور ار از یک آخوند نخریده اید!

 31. با سلام دوست عزیز من همه مراحل را درست انجام دادم فقط الان که شراب را صاف کردم و در بطری های 1.5 لیتری ریختم موقع باز کردن درب بطری گاز تولید میشه آیا زود صاف کردم ؟ و میشهبرگردونم به ظرف اصلی و چند روز دیگه گاز خالی شد دوباره بطری کنم یعنی احتمال ترکیدن بطری های پلاستیکی هست؟
  لازم به ذکره که مزه و رنگ و الکل شراب خیلی عالی شده
  ——-
  پاسخ:
  مرحله بعد از تخمیر همیشه باید متابیسولفیت (Metabisulfite)و پتاسیوم سربات (Potassium Sorbate) بزنید و آنرا بشدت هم بزنید یا تکان بدهید تا گازهای موجود خارج شود. در غیر اینصورت حتی ممکن است بطری ها بع علت گاز زیاد بترکند.
  حتی برای صاف کردن هم معمولا مواد ذلال کننده می زنند

 32. استاد شاید من منظورم و درست بیان نکردم.
  عرض کردم بعد از 5روز که در دبه بودن حبه های انگور رو چنگ زدم. همون روز اول چنگ نزدم. انگورهای زیر بخاطر وزن انگور های بالایی کاملا له شده بودن و تخمیر شروع شده بود.
  جمعا 9روز تخمیر شد.
  هوای خوزستان گرمه خب من بی تقصیرم که دما بالای 30 درجه شده اونم توی مهرماه!
  با این وجود مدت 9روز برای تخمیر طبیعیه؟

  —–
  پاسخ:
  اول اینکه شما باید همه انگورها را له کنید حداقل باید همه دانه ها سوراخ شوند در غیر این صورت شهد نمی تواند از پوسته خارج شود در نتیجه پروسه ای روی آنها انجام نمی شود.
  دوم اینکه اگر هوا گرم است باید در زیر زمین یا جایی شراب بیندازید که بتوانیددمای آنرا زیر 25 درجه کنترل کنید..
  معمولا در جنوب اروپا هم دمای هوا گرم است به همین دلیل است که همه شراب سازها زیرزمین دارند یا در دنیای مدرن تهویه مطبوع برای اتفاق شرابسازی نسب می کنند

 33. باسلام من ۹روزه انگور انداختم روزهای اول قل میزد ولی الن ۵روزه که گازی ازش خارج نمیشه وفقط داخل دبه جوش میزنه،ازجایی هم هوا رد نمیشه چکار باید بکنم؟با تشکر از شما

 34. با سلام من ۸روزه که انگورو انداختم روزهای اول قل قل میکرد ولی الان چندروزه گازی ازش خارج نمیشه وفقط مایع جوش میزنه ایا تخمیر تمام شده؟

  ——-
  پاسخ:
  معمولا بعد از 8 روز پروسه باید تمام شده باشد خصوصا وقتی که خبری از قل قل در شراب نیست.
  اگر جوش و خروش دارد این هم بدان معنی است که هنوز فعالیت سوخت و ساز قند در حال رخ دادن است حالا چرا قل قل نمی کند شاید به این دلیل است که مخزن شما نشت گاز دارد.

 35. سلام من ۶ روز هست انداختم باز میکنم هم میزنم هر روز جوش و خروش داره ولی از قفل هوا قل قل نمیبینم ولی انگور ها بالا هستند اب پایین و بوی الکل جس میشه تا کی هم بزنم؟همو روز هم بزنم؟کی نبات بریزم؟کی صاف کنم؟

  ——–
  پاسخ:
  اگر قل قل نمی کند به این معنی است که یا جایی از ظرف نشت دارد یا اینکه اصلا پروسه ای انجام نمی شود.
  اگر قل قل نمی کند شما از کجا می دانید که جوش و خروش دارد

 36. سلام من حدودا 18 روزه شراب انداختم.تقریبا ته نشین شده بود.دو روز پیش نبات اضافه کردم.امروز در دبه رو باز کردم دیدم که انگور های له شده ته نشین شده مجدد بالا اومده.خواستم ببینم طبیعی هست؟یه وقت سرکه نشه؟

 37. سلام دوست عزیز.من حدودا 18 روزه شراب انداختم.تقریبا ته نشین شده بود.دو روز پیش نبات اضافه کردم.امروز در دبه رو باز کردم.دیدم مجدد تفاله ها ته نشین دوباره اومده بالا.خواستم ببینم طبیعی هست این واکنش؟یه وقت نشه سرکه؟

  ————
  پاسخ
  من دلیل اینکه شما پس از 18 روز به شراب نبات افزوده اید را درک نمی‌کنم.
  اصلا من درک نمی‌کنم چرا مردم در ایران به شراب نبات می‌زنند!
  نکند نبات تبرک شده عمام رضا است که شما این همه اسرار دارید به شراب نبات بزنید.
  معمولا برای افزودن قند به شهد انگور مقداری شکر را در آب حل می‌کنند و حتی می جوشانند تا شیره شکر از آن تهیه کنند بعد شیره شکر را به شهد انگور اضافه می کنند.

 38. با سلام اگر بعد 2روز غل غل کردن تمام شود علت چیه؟ورود هوا به دبه نداشتم .قفل هوا استفاده کردم. اگر از تمام شدن قند انگور هستش میتونم دربش رو باز کنم و به آب انگور شکر اضافه کنم تا شروع به غل کردن بکنه؟

  پاسخ:
  ورود هوا زیاد مهم نیست اگر که مداوم نباشد. شما باید معمولا روزی یک بار در شراب را باز کنید و تفاله ها را به ته بفرستید و شراب را کمی هم بزند.

 39. با سلام
  بنده 3 روز است شراب انگور سیاه انداختم انگورها بعد له کردن و بستن قفل هوا از روز فردا شروع به غل زدن کردن. اولش هر 4ثانیه روز بعد هر 2ثانیه. الان که روز سوم هستش غل زدنش متوقف شده تو این مدت درب باز نشده و هوا بداخل راه نداشته. وقتی دبه رو تکون میدم از پایین یکم کف بحالت گاز مشخص میشه ولی اینکه غل بزنه خیر.آیا بعد این مدت کم درسته متوقف بشه؟باید صافش کنم؟

  ++++++
  پاسخ:
  بله شراب می تونه در 2 روز هم آماده بشه این بستگی دارد به مقدار قند موجود در انگور یا شهد آن. و اینکه دمای اتاق چقدر باشد و چه نوع مخمر استفاده کرده باشید.
  ولی این به آن معنی است که یقینا الکل آن کم است زیرا وقتی پروسه متوقف شده به این معنی است که یا دیگر قندی در شهد باقی نمانده تا به الکل تبدیل شود. یا اینکه به عللی مخمر ها مرده اند.
  حرارت اتاق مهم است.

 40. درود
  من 3 روز پیش شراب انگور سیاه انداختم از روز بعدش هر 4ثانیه قل قل میکرد بعد شد هر 2ثانیه. از امروز صبح دیگه قل نمیزنه. وقتی دبه رو تکان میدم یکم کف از پایین شروع میکنه بالا اومدن. در ضمن من از وقتی درب دبه رو بستم و قفل هوا گذاشتم دیگه درشو باز نکردم

 41. سلام بزرگوار
  ابتدا انگورهارو حبه کردم و داخل دبه انداختم ولی له نکردم. بعد از 5روز درب دبه رو باز کردم و له کردم و به 80 کیلو انگور حدود 1/5 کیلو نبات اضاف کردم.
  3روز اول خوب قل میزد و بوی الکل کاملا حس میشد. از روز 5ام تفاله های شراب ته نشین شدن و مایع شراب بالا امده که کاملا زلال هست. دبه در مکانی با دمای 34 درجه بود.
  ولی مزه شرابم شیرینه هنوز و درصد کمی الکل داره.
  سوالم اینه که الان که دیگه تخمیر صورت نمیگیره امکان داره شرابم سکته کرده باشه؟!

  +++++
  پاسخ:
  می بخشید حمل بر بی ادبی نشود ولی اینکه شما درست کردید آش انگور است. من کجا نوشتم درجه هوا باید 34 درجه شاید
  درضمن کجا من نوشتم که پس از روز اول بوی الکل از مایع به شما می رسد. مگر می شود؟ حتی بهترین مخمرهای شراب هم سه تا چهار روز طول می کشد تا بوی اکل از مایع به مشام برسد.
  یقینا انگور شما خراب شده و آن بوی باکتری های مزاحم است نه بوی الکل.

 42. سلام
  من بعد از گذشت خروج گاز از دبه اقدام به بهم زدن و باز کردن دبه کردم.زمانی که درب دبه رو گذاشتم دیگه گازی ازش خارج نمیشه.چقدر زمان میبره دوباره ازش گاز خارج بشه؟باید کاری انجام بدم؟؟؟
  هر چند روز درش رو باز کنم بهمش بزنم؟؟؟
  اولش هم که درب دبه رو باز کردم اصلا بهم نزدمش ولی بعدش که درشت گذاشتم دیگه گازی تولید نکرد چیکار کنم؟؟؟
  قبلش خیلی گاز ازش تولید می‌شد بعد از گذشت پنج روز

  ++++++
  پاسخ:
  شاید درب درست بسته نشده یا از جایی از ظرف گاز به بیرون نشت می کند وگرنه دلیل ندارد که دیگر گاز خارج نشود. مگر اینکه دیگر قندی در شراب نیست. یک مقدار از آنرا مزه کنید اگر ترش است به این معنی است که دیگر قندی در محلول باقی نمانده.

 43. درود به شما اگ هنوز جواب میدین من شرابم صاف کردم دوباره دبه کردم بعداز یک ماه درش باز کردم ی لایه گرد مانند سفیدی روش بود فک نکنم کپگ باشه بوی شراب میده ولی رنگش قرمز نیست گلی رنگه ..برا اون گرد مشکلی نیست ورنگش قرمزتر میشه

  ++++++
  پاسخ:
  اینکه می گویید رنگ اش گلی است به این معنی است که لرد شراب هنوز ته نشین نشده.
  برای اینکه شراب کاملا صاف شود بهتر است از موادی زلال کننده استفاده کنید.

  از این نوع زلالکنده‌ها استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت

 44. سلام. بعد یکهفته شراب صاف کردم و قفل هوا زدم دایما درحال حباب زدن،البته به خاطر شیرین بودن انگور مخمر قند و عسل نزدم،،ولی الان شلاقی داره حباب میزنه وفقط تنها مشکلم اینه چندتا تیکه کپک سفید رو شرابم افتاده،تکلیف چیه،بیزحمت کمکم کنید ممنون.

  —-
  پاسخ:
  پاسخ را در پیام قبلی دادم. تنها اگر واقعا اصرار دارید شراب را نجات بدهید کپک آنرا با دقت بردارید و به آن دو عدد قرض کمپدن(Campden) پودر شده اضافه کنید.

  کپک باکتری است و باکتری ها بعضی بسیار خطرناک می باشند ولی اگر اصرار دارید می توانید همانگون که پیشتر گفتم کپ را با دفت بردارید و قرض را اضافه کنید.
  بعد از این کار اگر مجددا کپک مشاهده کردید به شما پیشنهاد می کنم شراب را دور بریزید.

 45. سلام نزدیک به یه هفته است که یک دبه شراب ریختم،بعد چهار روز دیدم که تفاله از اب جدا شده،منم صافش کردم تو یه دبه دیگه،البته بهم گفتن چون انگور شیرین مخمر و نبات و قند و عسل نمیخواد،الان سه روز که داره حباب میزنه از شلنگ رابط میاد تو ظرف اب،فقط امروز دیدم دو سه تا لکه کپک سفید افتاده روی شراب نازنینم چکار کنم،دستم به دامانتان.

  —–
  پاسخ:
  وقتی شراب کپ می زند نشانه آن است که
  1. فعالیت باکتری های زیان بار در شراب موجود است. دلیل این اتفاق استریل نکردن ابزار یا خود شهد انگور می باشد.
  2. اصلا الکلی در مایع بوجود نیامده در نتیجه به مرور زمان باکتری های مزاحم فعالیتشان شروع می شود.

  کاری برای نجات شرابی که کپک زده نمی توان کرد متاسفانه. درحقیقت با آن نمی توان شراب گفت زیرا الکل در مایع وجود ندارد اگر داشت خود الکب باعث می شد که شراب کپک نزدند

 46. با سلام
  نمیدونم هنوز پاسخگو هستید یا نه
  من با امروز حدود 4روز به صورت سنتی 45 کیلو شراب انگور شانی انداختم و تا امروز هیچ تغیری در آن ندیدم هنگامی که درب دپه را باز کردم ….ضمنا قفل هوا هم ندارم امروز کمی آن را هم زدم وزیر رو کردم بوی الکل آن را میتوان حس کرد به نظر شما فرایند آن درست پیش میرود یا خیر….من به جای شکر از نبات استفاده میکنم و تا جایی که بنده مطلع هستم باید نبات را تقریبا از روز بیستم اضافه کرد و تا 40 ،50روز در آن را بست آیا میتوان در دو بخش اضافه کرد یعنی مقداری الان ریخته بشه داخل دپه و مقداری از آن بعد ته نشین شدن انگور

  ——-
  پاسخ:
  معمولا پروسه های شراب من بیشتر از ده دوازده روز طول نمی کشد حالا یا پروسه شراب شما تمام شده یا اصلا شراب نشده
  من نمی دانم اگر شما قفل هوا نگذاشتید چگونه گاز باید خارج شود مگراینکه در باز باشد

 47. سلام دوست عزیز
  آیا قفل هوا رو باید از همون لحظه اول له کردن وصل کنیم یا بعد از صاف کردن
  ممنون

  ————
  پاسخ:
  تمام مدت باید قفل باشه

 48. سلام.من انگور را از ساقه جدا کردم و در تشت ریختم فرصت نشد له کنم و در دبه بریزم بعد 4 روز خواستم له کنم و در دبه بریزم دیدم اب داده انگور و کپک سیاه زده.ایا میشه این رو شراب کرد؟

  ———
  پاسخ:
  کپک که سیاه نمی شه کپک معمولا سفید رنگ است
  اگر کپک زده دیگر نمی شود از آن برای شراب سازی استفاده کرد

 49. با عرض سلام
  من شرابم رو انداختم .و صافش هم کردم.بعد از صاف کردن مزه نداشت مقداری شکر به او اضافه کردم در دبه رو بستم .بعد از ده روز رفتم سراغش گاز هاش تموم شده بود مزه کردم بازم بی مزه بود اینبار شکر بیشتری با نبات انداختم داخلش از ترس شیرین شدن دو قاشق بکین پودر بهش زدم .بعد از یه هفته رفتم سراغش هنوز گاز پس می ده.خرابش کردم یا نه ممنون می شم جوابم رو بدین .الان استرس خراب شدنش رو گرفتم

  ———
  پاسخ:
  انیکه می گویید بی مزه بود من متوجه نمی شوم. شراب یا شیرین است یا ترش بی مزه که نمی شود

 50. سلام
  من 5 روزه که شراب انگور قرمز انداختم
  چند روز اول غل غل می‌کرد و بوی الکل خوبی میداد
  ولی الان‌ ‌‌‌‌ غل‌غل نمی کنه و بوی ترشیدگی هم نمیده
  بوی الکلش به خوبی حس میشه و رنگ خوبی داره
  میشه بگید مشکل چیه که دیگه جوش نمیزنه؟
  ———-
  پاسخ: وقتی غل غل نمی کند به این معنی است که قند موجود در شراب تمام شده و پروسه تمام است. باید آنرا استریل و صاف کنید

Spam protection by WP Captcha-Free