- چنچنه - http://chenchene.com -

کباب کوبیده

Posted By chenchene On مهر ۱, ۱۳۸۴ @ ۹:۴۰ ق.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی,کباب‌ها | 15 Comments

این متن بتاریخ 28 دسامبر 2013 به روز شده!

با خودم گفتم تا تابستان تمام نشده دستور کباب را بنویسم تا آنهایی که می‌خواهند در آخرین روزهای قبل از پاییز و زمستان کبابی درست کنند وقت اینکار را داشته باشند.
ملیت: ایرانی
images/kabab_kobide-ny-1.jpg [1]

مواد لازم برای ١۲ سیخ:
۲ عدد تخم‌مرغتخم مرغ اصلا نیاز نیست! این دستور قدیمی است توضیح را در متن بخوانید
● ١ کیلو گرم گوشت چرخ کرده
● ۵٠٠ گرم پیاز
● ١ قاشق چای خوری نمک و کمی فلفل

ظروف و وسایل لازم:
١۲ عدد سیخ پهن مخصوص کباب کوبیده قابلمه برای مخلوط کردن گوشت و رنده

طرز تهیه:

   

توضیحتخم مرغ اصلا نیاز نیست این دستور قدیمی است توضیح را بخوانید: تخم مرغ را من در دستور بسیار قدیمی استفاده می‌کردم دلیلش هم این بود که گمان می کردم از ریختن گوشت در آتش جلوگیری می‌کند در حالی که دلیل نیفتادن کباب چیر دیگری است. به مرور زمان و جمع آوری اطلاعات جدید(آدم تا وقتی زنده است می‌آموزد) یاد گرفتم که برای اینکه کباب از سیخ نیفتد باید گوشت را 2 تا 3 ساعت پیش از کباب کردن به سیخ کشید. این عمل باعث تبخیر آب موجود در گوشت می‌شود و از افتادن کباب در آتش پیشگیری می‌کند. البته باید هنگام کباب کردن هم سیخ‌ها را سریع چرخاند تا زمانی که گوشت خودش را به سیخ بگیرد.

images/kabab_kobide-ny-2.jpg [2]
پیاز را رنده کنید اگر آب پس انداخت آب آنرا خالی کنید. گوشت چرخ کرده را با پیاز داخل قابلمه بریزید و تخم مرغ‌ها را در داخل آن بشکنید نمک و فلفل بزنید قابلمه را روی حرارت بسیار بسیار کم قرار بدهید و با دست خوب مخلوط کنید. مخلوط کردن را معمولا باید هفت تا ده دقیقه انجام بدهید تا گوشت، پیاز و تخم مرغ خوب مخلوط شود در ضمن مخلوط نرم شود. گوشت را از روی حرارت بردارید باز هم کمی مخلوط کنید.
گوشت را به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید و با دست به سیخ بکشید. برای به سیخ کشیدن کباب دست خود را در آب سرد بزنید تا کار با گوشت راحتر شود. هر سیخ تقریبا ١۲٠ گرم وزن دارد. من معمولا ۱۳۰ گرم را در دست می‌گیرم و به سیخ می‌کشم و بعد از اینکه خوب صاف شد سر و ته آن را با دو انگشت مثل قیچی قطع می‌کنم. این کار مهم است تا سر و ته کباب خوب به سیخ بچسبد، معمولا کباب که از سیخ می‌افتد بهمین خاطر است که سر و ته آن خوب به سیخ نچسبیده، در ضمن مهم‌تر از این باید گوشت را یکی دو ساعت قبل از کباب کردن به سیخ بکشید و آنرا به حال خود رها کنید تا مقداری از آب گوشت تبخیر شود در این حالت دیگر گوشت از سیخ در هنگام کباب کردن جدا نخواهد شد. اگر یخچال شما به اندازه کافی بزرگ است گوشت را بعد از به سیخ کشیدن داخل یخچال قرار دهید در غیر این صورت می‌توانید آنرا در جای خنک نگهداری کنید.
کباب کردن کباب کوبیده هم با کباب‌های دیگر کمی فرق دارد. به این صورت که آتش زیاد لازم دارید تا کباب با حرارت زیاد و سریع کباب شود شما بلافاصله بعد از قرار دادن سیخ‌ها روی آتش باید شروع به پر دادن (اینور و انور کردن) آنها بکنید و این کار را مدام انجام دهید مخصوصا در دقایق اول تا گوشت از سیخ جدا نشود. سعی کنید کباب را زیاد کباب نکنید در غیر اینصورت خشک خواهد شد.
همراه کباب کوبیده گوجه کباب شده هم معمولا لازم است گوجه ها را کافی است بشوید و ب سیخ بکشید البته کمی قبل از کباب کردن کباب باید گوجه‌ها را کباب کنید. گوجه فرنگی زمان بیشتری برای کباب شدن نیاز دارد و هم اینکه می‌توان آنها را در ظرفی کنار آتش گرم نگاه داشت درصورتی که کباب کوبیده باید سریع مصرف شود تا سرد نشدن.

images/kabab_kobide-ny-3.jpg [3]
سبزی خوردن ولیمو و پیاز فراموش نشود

نوش جان کنید

Tweet [4]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=27

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/kabab_kobide-ny-1.jpg

[2] Image: http://chenchene.comimages/kabab_kobide-ny-2.jpg

[3] Image: http://chenchene.comimages/kabab_kobide-ny-3.jpg

[4] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.