- چنچنه - http://chenchene.com -

راتاتوی (Ratatouille)

Posted By chenchene On شهریور ۲۰, ۱۳۸۴ @ ۷:۴۸ ق.ظ In غذاهای خارجی,غذاهای گیاهی,پیش غذا | 2 Comments

ملیت: فرانسوی
ratatouille_1.jpg [1]
توضیح: این خوراک یک پیش غذای فرانسوی است ولی برای سبزی خواران می‌تواند یک غذای کامل باشد. راتاتوی شباهت زیادی به یتیمک کدو بادمجان خودمان دارد فقط فلفل دلمه‌ای و پنیر پیتزا است که راتاتوی را متفاوت می‌کند.
مواد لازم:
● ١۵٠ تا ٢٠٠ گرم پنیر پیتزا
● ٣ عدد کدوی قلمی و کوچک
● ٢ عدد بادمجان
● ٧ تا ٨ عدد گوجه فرنگی بزرگ
● ٢ عدد فلفل دلمه‌ای قرمز
● ٢ عدد پیاز بزرگ
● ٣ پر سیر
● روغن به مقدار کافی
● نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ٧ تا ٨ لیتری

طرز تهیه:
ratatouille_2.jpg [2]
بادمجان و کدوها را پوست بکنید و به شکلی که در تصویر می‌بینید خرد کند. فلفل دلمه‌ای‌ها را هم بشویید و تخم‌های آنها را جدا کنید و به قطعات کوچک خرد کنید. پیاز را پوست بکنید و بصورت قطعات نه زیاد کوچک خرد کیند (پیاز ها نباید به صورتی که برای پیاز‌داغ خرد می‌کنید خرد شود قطعات دو تا سه سانتیمتری خوب است). سیر را هم خرد کنید.
ترتیب استفاده از مواد را به همین ترتیبی که می‌نویسم انجام دهید و همه مواد را با هم توی قابلمه نریزید چون زمان سرخ کردن و طبخ این مواد با هم یکسان نیستند.
قابلمه را روی شعله تقریبا بیشتر از متوسط قرار بدهید مقداری روغن زیتون را در قابلمه بریزید و پیاز را در داخل آن بریزید. دو سه دقیقه سرخ کنید لازم نیست خوب سرخ شوند. سپس فلفل دلمه‌ای‌ها را به آن بیفزایید در تمام مدت باید موادی که در قابلمه هستند هم بخورند. منظور از این کار این است که مواد قبل از پختن سرخ شوند. اگر هم نزنید آب می‌آندازند و در آب خود پخته می‌شوند ولی اگر هم بزنید آب تبخیر می‌شود و عمل پختن همراه با سرخ شدن انجام می‌شود.
پس از دو سه دقیقه که فلفل‌ها را سرخ کردید سیر را به آن بیفزاید و یکی دو دقیقه باز هم بزنید. در این مرحله بادمجان‌های خرد شده را همراه با کدوها در قابلمه بریزید شعله را کمی بیشتر کنید و خوب هم بزنید. اگر دیدید که ته قابلمه دارد می‌گیرد (مواد به ته قابلمه می‌چسبند) کمی روغن بیفزاید و شعله را هم کمی کم‌تر کنید. دقت کنید شعله زیاد کم نشود چون در غیر اینصورت بجای سرخ شدن مواد آب می‌اندازند و آب‌پز می‌شوند. تقریبا ده تا پانزده دقیقه باید بادمجان‌ها و کدوها هم سرخ شوند در این مدت می‌توانید گوجه فرنگی را بشویید و خرد کنید پس از سرخ شدن بادمجان و کدوها گوجه فرنگی‌ها را هم به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و شعله را زیاد کنید و مدام هم بزنید در این مرحله تقریبا شعله باید ماکسیموم باشد تا از آب‌پز شدن جلوگیری شود. پس از پنج شش دقیقه ای شعله را به یک سوم تقلیل دهید و سر قابلمه را تا نیمه ببندید تا هم مواد بپزند و هم آب مواد تبخیر شود. در این مرحله هم باید مواد را هر از چند دقیقه‌ای هم بزنید تا ته قابلمه نگیرد. این عمل را تا پختن مواد تقریبا مواد له می‌شوند ادامه دهید، همچنین آب مواد باید کاملا تبخیر شده باشند وقتی مواد آماده شد شعله را کم کنید و پنیر پیتزای رنده شده را به مواد بیفزاید و هم بزنید همین که پنیر آب شد (تقریبا بلافاصله) راتاتوی آماده است.

ratatouille_3.jpg [3]

نوش جان کنید

Tweet [4]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=25

URLs in this post:

[1] Image: http://chenchene.comimages/ratatouille_1.jpg

[2] Image: http://chenchene.comimages/ratatouille_2.jpg

[3] Image: http://chenchene.comimages/ratatouille_3.jpg

[4] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.