- چنچنه - http://chenchene.com -

قلمه تاک یا درخت انگور

Posted By Hasanagha On اسفند ۲۹, ۱۳۸۸ @ ۵:۰۷ ب.ظ In باغبانی,گوناگون | 11 Comments

یک توضیح: دو ماه پیش یکی از دوستان رفته بود شیراز از او خواهش کردم برایم تعدادی قلمه درخت انگور به سوغات بیاورد تا اینجا بجای این درخت‌های اروپایی انگور شیراز پرورش بدهم. تعداد زیادی شاخه انگور برام آورد و من هم بلافاصله شروع کردم، در دو مرحله قلمه‌ها را کاشتم. نتیجه را در عکس‌ها می‌بینید.

ملیت: یقینا ایرانی
ghalame_angor1.jpg
مواد لازم:
● قلمه یا همان شاخه درخت انگور
● گلدان
● خاک
● چراغ مهتابی

ظروف و وسایل لازم:
قیچی باغبانی

روش کار:
ghalame_angor2.jpg
من به جای گلدان اول از قوطی‌های یک لیتری شیر استفاده می‌کنم، بعد که قلمه‌ها ریشه دواند، آنها را به گلدان های بزرگتر منتقل می‌کنم. با این کار هم جای کمتری می‌گیرد و هم از نظر نگهداری راحت‌تر است. برای استفاده از قوطی‌های شیر یکی دو سوراخ کف قوطی‌ها تعبیه می‌کنیم تا آب اضافه از آن خارج شود.
برای قلمه زدن شاخه‌هایی که استفاده می کنیم باید زمانی از درخت چیده شوند که درخت انگور در خواب زمستانی است. معمولا در اواسط دی ماه(وسط زمستان) زمان خوبی است. قلمه‌هایی که انتخاب می‌کنیم باید حداقل چهار تا پنج جوانه داشته باشد و خشک و مرده نباشند. برای تشخیص اینکه قلمه‌ها زنده هستند، مقطعی را که چیده‌اید نگاه کنید، وسط مقطع کرم رنگ و دور قسمت کرم رنگ سبز رنگ است که نشان از این دارد که قلمه زنده است .
خاکی که استفاده می‌کنید باید غنی باشد و اگر امکان دارد کمی ماسه قاطی آن کنید تا خاک بهم فشرده و متراکم نباشد. من خاکی را که از فروشگاه می‌خرم استفاده می‌کنم، این خاک هم غنی است و هم از تراکم کمتری برخوردار است.
سر قوطی‌های شیر را کاملا باز کنید بعد سه تا چهار سوراخ در کف آن ایجاد کنید و سپس آنها را با خاک پر کنید. قلمه‌ها را در خاک فرو کنید به صورتی که فقط یکی دو جوانه از جوانه‌ها از خاک بیرون باشد و حداقل دو تا سه جوانه زیر خاک قرار بگیرد.
حالا گلدانها(قوطی های شیر) را آب بدهید و آنها را در مکانی که حدودا 20 تا 25 درجه حرارت دارد زیر نور مهتابی قرار بدهید.
من نور مهتابی را بوسیله یک کلید اتوماتیک خاموش و روشن می‌کنم. ساعت 7 صبح مهتابی را روشن می‌کنم و ساعت 10 شب خاموش.
برای آبیاری دقت کنید آب زیاد به قلمه‌ها ندهید، کافی است که خاک زیاد خشک نشود. روزهای اول کمی بیشتر آب بدهید. برای اینکه قلمه‌ها از بالا خشک نشوند، من معمولا قسمت برش خورده سر قلمه‌ها را با ماده مخصوصی می‌پوشانم تا از خشک شدن قلمه جلوگیری کنم. نام این ماده را به فارسی نمی‌دانم ولی اگر چنین چیزی در اختیار ندارید، می‌توانید از شمع آب شده یا موم عسل برای این کار استفاده کنید.
معمولا چهار تا پنج هفته طول می‌کشد تا جوانه قلمه‌ها شروع به برگ دادن بکنند، پس زیاد بی صبری نکنید و قلمه ها را به حال خود رها کنید.

ghalame_angor3.jpg

سبز باشید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=159

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.