- چنچنه - http://chenchene.com -

لیکور آلبالو

Posted By chenchene On اسفند ۸, ۱۳۸۳ @ ۳:۲۰ ق.ظ In غذاهای خارجی,مشروبات | 43 Comments

ملیت: چه عرض کنم؟
liqueur3.jpg
مواد لازم:
● 1 کیلو آلبالو
● 700 تا 800 گرم شکر
● به مقدار لازم الکل %96 درصد

ظروف و وسایل لازم:
شیشه برای نگه‌داری (به اندازه‌ای که مواد در آن جا بگیرد)
الکل سنج
تعدای بطری

طرز تهیه:
liqueur1.jpg

قبل از شروع چند موعظه اساسی در مورد الکل باید گوشزد کنم.
اول از همه باید فرق الکل چوب که غیرقابل خوردن است و باعث مسمومیت، کوری و حتی مرگ می‌شود را با الکل قابل آشامیدن تشخیص داد. هر الکی که از چوب ساخته شده باشد غیر قابل آشامیدن است (بسیار خطرناک است). پس برای تهیه الکل همیشه باید دقت کرد که مواد چوبی در تولیدات استفاده نشده باشد. مثلا اگر الکل از میوه‌جات تهیه می‌شود مثل کشمش و آلبالو حتما چوب‌های آنرا باید جدا کرد و به دور ریخت.
مصرف الکل به اندازه کم‌اش لذت بخش است و چو از حد بگذرد مایه فلاکت.
آلبالوها را تمیز کنید(چوبهای آنرا جداکنید) و آنها را در یک شیشه بریزید بطوری که ظرف مربوطه پر شود بعد شکر را بر روی آن بریزید و سرآن را محکم ببندید. شیشه را روزانه چند باری سرزیر سربالا کنید تا شکرها آب آلبالو را به مرور زمان جذب کنند و به مرور زمان شکرها در آب آلبالو حل خواهند شد. پس از تقریبا یک ماه که آب آلبالوها خارج شد سر شیشه را باز کنید و کم کم الکل به آن بیفزاید و با الکل سنج درجه الکل لیکور را اندازه بگیرید. الکل لیکور باید تقریبا %40 درصد باشد. حالا اگر درجه الکل کمتر یا بیشتر شد اشکالی ندارد ولی دیگر نمی‌توان به آن لیکور گفت اگر درجه الکل آن حدود 18 تا 20 درصد باشد آنرا شراب گویند و برعکس اگر بیشتر از 40 درصد شد آنرا عرق سگی نامند!
برای اینکه لیکور شما طعم الکل نداشته باشد سر شیشه را ببندید و آنرا در جای تاریک و حرارت بین 5 تا 18 درجه نگه داری کنید. معمولا پس از یکی دو هفته آماده آشامیدن است. برای آشامیدن اول به وسیله فیلتر آن را فیلتر کنید مایع را در بطری‌های یک لیتری یا کمتر زخیره کنید و سر آنها را محکم ببندید و حتی اگر برایتان مقدور است سر آنها را مهرموم کنید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند.
آلبالوهای جدا شده را هم می‌توانید در سینی
liqueur2.jpg
بریزید و در داخل فریزر منجمد کنید و پس از منجمد شدن آنها را در ظرفی دلخواه نگه‌داری کنید من معمولا این آلبالوها را در مشروبات دیگر برای تزئین و همچنین بجای قطعات یخ استفاده می‌کنم حتی می‌توانید آنها را در مصرف بستنی و تزئین آن مورد استفاده قرار دهید، بسیار خوشمزه و کمی محتوی الکل هستند.
این مشروب را من حتی تا پنج شش سال هم نگه داری کرده‌ام بدون اینکه از کیفیت آن کاسته شود، فقط باید در نظر داشته باشید که اگر مشروب ساخته شده در مجاورت هوا قرار گیرد (سر ظرف محتوی مشروب خوب بسته نشده باشد) باعث از بین رفتن الکل می‌شود و در نتیجه لیکور به مرور زمان بدون الکل خواهد شد.
سلامتی

پ.ن.:
این هم یک تصویر از مرحله مخلوط کردن شکر با آلبالو [1]

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=15

URLs in this post:

[1] مرحله مخلوط کردن شکر با آلبالو: http://chenchene.comimages/liqueur4.jpg

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.