- چنچنه - http://chenchene.com -

شیر برنج

Posted By Hasanagha On آذر ۱۰, ۱۳۸۷ @ ۳:۵۹ ب.ظ In غذاهای ایرانی,غذاهای گیاهی | 17 Comments

ملیت: ایرانی
shirbrenj_1.jpg
مواد لازم:
● ٢۵٠ گرم برنج (برنج مخصوص آش نه برنج مرغوب)
● ١٢ دسی لیتر شیر (قابل توجه شیوا: یک لیتر برابر١٠ دسی لیتر است)
● ٢ دسی لیتر آب
● شکر، دارچین و روغن به اندازه دلخواه
● نصف قاشق کوچک چای خوری نمک
ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۶ تا ٧ لیتری
طرز تهیه:
سال اولی که آمده بودم نروژ مرا به شام شب قبل از نوئل دعوت کردند، درضمن برای اینکه سطح توقع‌ام بالا نرود توضیح دادند که شام شب قبل از جشن نوئل در نروژ بسیار ساده است.
وقتی سر میز نشستیم، ظرف شیر برنجی را جلو حقیر گذاشتند، تعجب من باعث شد که صاحب خانه گمان برد که من از اندازه و سادگی غذا متعجب شده‌ام. می‌خواست عذرخواهی کند که توی حرفش دویدم و گفتم ما را گرفتی!؟ این غذا صد درصد ایرانی است و هیچ ربطی هم به عید نوئل شما ندارد! این یکی از آثار تهاجم فرهنگی است!
طرف که شاخ در آورده بود بیشتر توضیح خواست. برایش توضیح دادم و گفتم که این غذا در ایران بسیار مرسوم است و حتی می‌توان آنرا در مغازه‌های مخصوص خرید و به عنوان صبحانه خورد. در ضمن به او گفتم که اگر کمی تحقیق کنی می‌بینی که نروژ مدت زیادی نیست که به برنج دست یافته و برنج یک پدیده جدید و وارداتی است. در نروژ حالا چطور شیر برنج با نام ریسن گرُت (Risengrøt یا julegrøt [1]) و حتی یول گرُت شناخته می‌شود بر من پوشیده است (“یول Jul” به زبان نروژی یعنی نوئل و “گرُت Grøt” هم به غذاهایی گفته می‌شود که شکل و شمایل شیر برنج دارند).
این از تاریخچه شیر برنج در نروژ، تاریخچه ایرانی آنرا خودتان پیدا کنید.
برای تهیه شیر برنج، برنج، آب، شیر و نمک را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را روی اجاق بگذارید و با حرارت ملایم همراه با هم زدن بجوشانید. سعی کنید حرارت زیاد نباشد همین که محتوی قابلمه با ملایمت بجوشد کافی است. شیر برنج بعد از تقریبا ٢۵ دقیقه جوشیدن آماده است. کنترل کنید که دانه‌های برنج سالم نمانده باشند، برنج باید تقریبا له شود. در مدت جوشاندن شیر برنج سر قابلمه را نباید ببندید. اگر زیاد سفت شد و هنوز برنج له نشده بود کمی شیر به آن بیفزاید و بگذارید تا دانه های برنج خوب له شود.
هنگام سرو کردن آنرا با مقداری دارچین، شکر و کمی هم روغن سرو کنید.
shirbrenj_2.jpg
نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=124

URLs in this post:

[1] julegrøt: http://www.aperitif.no/index.db2?id=77366

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.