- چنچنه - http://chenchene.com -

فورماژ آلبالو

Posted By Hasanagha On آبان ۱۲, ۱۳۸۷ @ ۳:۴۹ ب.ظ In دسرها,غذاهای خارجی | 17 Comments

توضیح: فورماژ (Formage) به زبان فرانسه به پنیر گفته می‌شود، ولی این دسر یک نوع پنیر نیست، فقط فرانسوی‌ها به این نوع دسرها فورماژ می‌گویند. به همین خاطر هم من این را فورماژ نامیده‌ام. یک توضیح دیگر اینکه شما می‌توانید از همین دستور و با استفاده از میوه‌های دیگر دسرهای مختلفی درست کنید، روش کار یکی است، فقط توجه داشته باشید که از کیوی برای این نوع دسر استفاده نکنید! در غیر این صورت ژلاتین سفت نخواهد شد و دسر شما خراب خواهد شد.
ملیت: اختراع خودم
kirseber_formasj1.jpg
مواد لازم:
● ٢ عدد تخم مرغ
● ٢ دسی لیتر خامه مایع
● ۴ تا ۵ ورق ژلاتین (با ژله اشتباه نکنید ها!)
● ۴ قاشق سوپخوری شکر
● ١ دسی لیتر آب آلبالو
● ١ عدد لیمو
ظروف و وسایل لازم:
یک کاسه شیشه ای تقریبا ۴ لیتری، یک قابلمه کوچک، ماشین آشپزخونه (میکسر)
طرز تهیه:
kirseber_formasj2.jpg
توضیح: ورقه های ژلاتین که من استفاده می‌کنم هر کدام فقط ٢ گرم وزن دارند، یعنی در مجموع ده گرم ژلاتین مصرف می‌کنم. نکته دوم اینکه اگر آب آلبالویی که استفاده می‌کنید خیلی ترش است، مقدار کمتری از آنرا با آب مخلوط کنید، توجه داشته باشید که حجم کل نباید بیشتر از ١ دسی لیتر شود.
ورقه‌های ژلاتین را ۵ دقیقه در آب سرد خیس کنید تا نرم شود. در این مدت مواد دیگر را آمده می‌کنیم.
خامه مایع را هم با ماشین در یک ظرف جداگانه بزنید تا خامه سفت شود. دقت کنید خامه نباید بیشتر از حد زده شود در غیر این صورت بجای خامه کره حاصل خواهد شد. خامه را در یخچال بگذارید تا بعد.
با رنده پوست لیمو را رنده کنید، پوسته سبز رنگ لیمو را بخاطر عطر پوست لیمو استفاده می‌کنیم. بعد از آن آب لیمو را هم بگیرید.
شکر و دو تخم مرغ را با ماشین میکسر خوب هم بزنید تا سفید رنگ و کمی سفت بشود؛ دقت کنید خیلی مهم است که تخم مرغ و شکر خوب زده شود (تقریبا ۵ تا ٧ دقیقه باید زده شود). این را هم کنار بگذارید تا بعد.
حالا ژلاتین را آماده می‌کنیم.
ژلاتین را از آب خارج کنید و با دست بچلانید تا آب آن کاملا تخلیه شود، سپس آنها را در یک قابلمه کوچک روی حرارت ملایم همراه با همزدن آب کنید. بعد از پنج تا ده دقیقه ژلاتین‌ها آب خواهند شد.
حالا ژلاتین آب شده را با آب آلبالو مخلوط کنید و بعد آنرا با دیگر مواد در کاسه شیشه‌ای با چنگال خوب مخلوط کنید، ظرف را برای سفت شدن در یخچال قرار دهید.
فورماژ باید حداقل ۵ تا ۶ ساعت در یخچال بماند. من معمولا شب قبل درست می‌کنم برای روز بعد.
وقتی دسر آماده شد می‌توایند ظرف دسر را سر میز ببرید، یا اگر خواستید به قطعات کوچکتر تقسیم کنید ته کاسه را در یک ظرف بزرگتر آب گرم قرار بدهید تا فورماژ از بدنه کاسه جدا شود، سپس آنرا روی یک سینی وارونه کنید. بعد می‌توانید فورماژ را با احتیاط با چاقو ببرید.
kirseber_formasj3.jpg
نوش جان کنید

Tweet [1]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=122

URLs in this post:

[1] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.