- چنچنه - http://chenchene.com -

باقله پلو

Posted By Hasanagha On خرداد ۱۰, ۱۳۸۷ @ ۸:۵۷ ق.ظ In انواع پلوها,غذاهای ایرانی,غذاهای گوشتی | 6 Comments

توضیح: ایراد نگیرید ما شیرازی‌ها به باقالی تهرانی‌ها می‌گویم باقله، دروغ چرا شاید هم تهرانی‌ها به باقله ما می‌گویند باقالی. کسی چمی‌داند شاید هم باقله از باقالی درست تر باشد!! هر چه باشد قدمت تاریخی شیراز بسی بیشتر از طهران است!
ملیت: ایرانی
baghlepolo1.jpg

مواد لازم:
● ۶٠٠ گرم برنج (٣ لیوان)
● ١۵٠ گرم باقله خشک (١ لیوان) یا یک کیلو باقله تازه
● ٢٠٠ گرم شیوید تازه، همان مقداری که در تصویر می‌بینید، یا (خشک به مقدار لازم)
● ۴ تا ۵ قاشق سوپ خوری نمک درشت (نمک دریایی)
● ١ قاشق چای خوری زردچوبه
● روغن به اندازه کافی
● آب به مقدار لازم
توضیح: اگر باقله تازه در دسترس دارید یقینا بهتر است، از نوع تازه آن استفاده کنید، دلیل اینکه از باقله خشک استفاده کرده‌ام این است که در نروژ باقله تازه پیدا نمی‌شود و اکثرا باقله را یا از ایران تهیه می‌کنم یا اگر گاهی اینجا یا آنجا پیدا کنم می‌خرم، نگهداری باقله خشک هم آسان است و می‌توان برای مدت طولانی در شیشه‌های در دارد نگهداری کرد.

ظروف و وسایل لازم:
یک قابلمه تقریبا ۵ یا ۶ لیتری، آب کش، پارچه تمیز برای دم کردن برنج

طرز تهیه:
baghlepolo2.jpg
یکی دو ساعت قبل از شروع برنج را با آب گرم بشوید و بگذارید در آب گرم خیس بخورد. باقله خشک را هم جداگانه در آب گرم بشوید و بگذارید خیس بخورد.
اگر شوید تازه استفاده می‌کنید آنرا هم تمیز کنید و ساقه‌ها را بکنید و بعد بشوید و با چاقو خوب خرد کنید.
قابلمه را تا نیمه بیشتر آن پر از آب کنید بگذارید جوش بیاید. وقتی آب جوشان شد، آبی که برنج در آن خیس خورده را تخلیه کنید و بعد برنج را داخل آب جوشان بریزد، همین کار را هم با باقله بکنید تا باقله هم همراه برنج در آب جوشان بجوشد. شوید خرد شده و زرد چوبه را هم داخل قبلمه بریزید. اگر شوید خشک استفاده می‌کنید نیازی نیست همراه برنج بجوشد، شوید خشک را هنگام دم کردن برنج اضافه خواهیم کرد.
برای تهیه برنج به سبک ایرانی یک نکته اساسی باید در نظر گرفته شود. انواع مختلف برنج از نظر طبخ با هم فرق می‌کنند، به این معنی که مثلا بعضی از برنج ها در کمتر از ۴ دقیقه آماده می‌شوند، در صورتی که بعضی دیگر ممکن است تا 6 یا ٧ دقیقه وقت نیاز داشته باشند تا آماده شوند. به همین دلیل هنگام جوشاندن برنج باید این نکته را در نظر داشته باشید و نسبت به نوع برنجی که استفاده می‌کنید مدت جوشاندن برنج را تنظیم کنید. من معمولا از یک نوع برنج باسماتی استفاده می‌کنم که مدت جوشاندن آن ۵ تا ۶ دقیقه است، با این حال هنگام جوشاندن همیشه برنج را زیر نظر دارم و هنگام جوشیدن با تست کردن چند دانه برنج مدت جوشاندن را تنظیم می‌کنم. برنج وقتی آماده آبکش کردن است که دانه‌های آن نرم شده باشد نه زیاد نرم که برنج بهم بچسبد و نه زیاد سفت.
وقتی برنج، باقله و شوید به اندازه کافی جوشید، آنرا در آبکش بریزید و با ریختن یک قابلمه آب سرد روی آن برنج را بشوید (آبکش کنید)، در زبان فارسی به این عمل اصطلاحا صاف کردن برنج هم می‌گویند.
در این مرحله اگر از شوید خشک استفاده می‌کنید، باید شوید را بعد از آبکش کردن برنج با برنج مخلوط کنید.
برای دم کردن برنج قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید و مقداری روغن کف قبلمه بریزید و برنج را با کف گیر یا وسیله‌ای دیگر کم کم در داخل قابلمه بریزید، به صورتی که در وسط قابلمه به شکل یک تپه در آید، بعد با پارچه که اصطلاحا به آن دم کشک می‌گویند، در قابلمه را بپوشانید. من معمولا برای ۴ تا ۵ دقیقه اول دم کردن برنج، درجه حرارت را کمی بیشتر می‌کنم و وقتی قابلمه به اندازه کافی گرم شد حرارت را کم می‌کنم.
مدت دم کردن برنج معمولا بین ٣٠ تا ۴۵ دقیقه است، در تمام این مدت حرارت زیر قابلمه باید به اندازه‌ای کم باشد که ته دیگ نسوزد.
باقله پلو را می‌توان همراه با گوشت [1] یا مرغ یا ماهی [2] سرو کرد. من معمولا همراه باقله پلو این نوع گوشت را سرو می‌کنم.
baghlepolo3.jpg
نوش جان کنید

Tweet [3]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=112

URLs in this post:

[1] گوشت: http://chenchene.com/2004/10/_gigot_dagneau_a_la_hasanagha.php

[2] ماهی: http://chenchene.com/2005/09/post_24.php

[3] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.