- چنچنه - http://chenchene.com -

نون خامه‌ای (رولت)

Posted By Hasanagha On اردیبهشت ۲۵, ۱۳۸۷ @ ۴:۳۶ ب.ظ In دسرها,غذاهای ایرانی | 7 Comments

ملیت: شاید ایرانی
non_khame1.jpg

مواد لازم برای خمیر:
● ٣ عدد تخم مرغ
● ١.۵ دسی لیتر شکر (١۵٠ گرم)
● ١.٢۵ دسی لیتر آرد (٧۵ گرم)
● نصف قاشق چای خوری بیکن پودر

مواد لازم برای تزئین:
● ٢ دسی لیتر خامه مایع
● ١ قاشق سوپ خوری شکر
● مقداری مربا از هر نوع که دوست دارید

ظروف و وسایل لازم:
ماشین آشپزخونه، یک سینی فر تقریبا ٣٠ در ۴٠ سانتیمتر، الک [1]
طرز تهیه:
non_khame2.jpg
برای تهیه خمیر، تخم مرغ ها را در ظرف ماشین آشپزخانه بشکنید، شکر را به آن بیفزاید و با ماشین آشپزخانه آنرا خوب بزنید. این عمل را باید معمولا بوسیله دست انجام دهید، ولی چون خُسن آقا تنبل تشریف دارد با ماشین می زند، شما هم دست از قرتی بازی بردارید و با ماشین بزنید، بازوی آدم خورد می‌شود با دست بزند.
وقتی مخلوط را خوب بزنید زره‌های هوا وارد مخلوط می‌شود و باعث می‌شود کیک خیلی پف کند. وقتی مایع آماده شد، به رنگ سفید کرم رنگ می‌شود و مثل خامه سفت می‌شود.
حالا آرد را با بیکن پودر داخل یک ظرف جداگانه خوب مخلوط کنید و بعد به کمک یک الک، کم کم مخلوط آرد و بیکن پودر را به مخلوط تخم مرغ و شکر بیفزاید و بسیار ملایم با یک قاشق مخلوط کنید. دلیل اینکه باید با احتیاط این کار را انجام داد این است که زره‌های هوای داخل خمیر خارج نشود، در غیر این صورت کیک شما پف نخواهد کرد. این کار را ادامه دهید تا تمام آرد با مخلوط قاطی شود.
حالا یک ورقه کاغذ شیرینی پزی را روی سینی فر قرار دهید، سپس مایع (خمیر حاصل شده) را روی آن بریزید، سعی کنید با ته قاشق خمیر مایه را خوب پهن کنید تا سطح سینی را تقریبا بپوشاند (تصویر اول). حالا سینی محتوی خمیر را داخل فر که از قبل گرم شده قرار بدهید. گرمای فر باید ٢٠٠ درجه سانتی گراد باشد.
کیک را برای مدت ١٠ دقیقه بپزید و آنرا خارج کنید. قبل از خارج کردن کیک یک ورقه کاغذ شیرینی پزی را روی یک سینی قرار دهید و روی کاغذ را با مقدار کمی شکر بپوشانید. بلافاصله بعد از خارج کردن کیک از فر آنرا روی کاغذی که شکر روی آن پاشیده اید برگردانید، به صورتی که کاغذی که ته سینی داخل فر بوده رو قرار بگیرد و بلافاصله کاغذ را از کیک جدا کنید. اگر برای جدا کردن کاغذ با مشکل روبرو شدید (کاغذ به کیک چسبیده است) تیکه پارچه‌ای یا قلم مخصوص آشپزی را با آب سرد خیس کنید و روی کاغذ بمالید و با احتیاط کاغذ را از کیک جدا کنید.
non_khame3.jpg
بعد از جدا کردن کاغذ از کیک مجددا بوسیله همان کاغذ روی کیک را بپوشانید تا کیک خشک نشود. بگذارید تا کیک سرد شود. در مدتی که کیک سرد می‌شود خامه مایع را با یک قاشق سوپ خوری شکر در ماشین آشپزخانه بزنید و با ماشین خامه را بزنید تا بصورت خامه در آید، دقت کنید که خامه زیاد از حد زده نشود در غیر اینصورت خامه تبدیل به کره خواهد شد.
وقتی کیک خنک شد خامه را روی نصف آن بمالید و نصفه باقی مانده را هم با مربا بپوشاند. سعی کنید مربایی که مصرف می‌کنید سفت باشد نه آبکی. من معمولا میوه های داخل مربا را جدا می‌کنم و با ته چنگال له می کنم بعد از این مربا برای کیک استفاده می‌کنم. حالا از طرفی که خامه مالیده‌اید کیک را بپیچید تا بصورتی که در تصویر مشاهده می‌کنید در آید (تصویر دوم و سوم).
کیک را برای مدتی در یخچال قرار دهید تا سرد و سفت شود، آنوقت به وسیله چاقو آنرا با برش‌های دو سانتیمتری به صورتی که در تصویر می‌بینید در آورید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید قبل از سرو کردن مقداری پودر کاکائو یا دارچین روی آن بریزید، این دیگر بستگی به ذائقه شما دارد.
non_khame4.jpg
نوش جان کنید

Tweet [2]

Article printed from چنچنه: http://chenchene.com

URL to article: http://chenchene.com/?p=111

URLs in this post:

[1] الک: http://chenchene.com http://www.chenchene.com/images/abkesh.jpg

[2] Tweet: https://twitter.com/share

Copyright © 2010 چنچنه. All rights reserved.